Area football teams make playoffs. Click here for a complete list

Share:

  • lifecare rotator ad
  • Kishman's
  • slam dunk
  • screen shot 2023 10 25 at 4.28.31 pm
  • Crowl Interiors in Malvern, Ohio
  • screenshot 2024 02 07 at 5.11.09 pm
  • Daystar North Canton
  • Daystar Malvern

The stage is set for the OHSAA football playoffs and teams from the area will be a part of it. All round one games will be played Friday, Oct. 27.

Tickets: Tickets for all playoff games will be available on Mondays at www.ohsaa.org/tickets. Details on state championship game tickets are posted at: https://www.ohsaa.org/news-media/articles/tickets-now-on-sale-for-ohsaa-football-state-championships

Note: Any team in bold is considered a local team in JMN’s immediate coverage area.

DIVISON I

Region 1

13 Strongsville (3-7) at 4 Canton McKinley (7-3)

10 Massillon Jackson (5-5) at 7 Berea-Midpark (6-4)

9 Lorain (8-2) at 8 Canton GlenOak (6-4)

DIVISION II

Region 7

16 Grove City Central Crossing (4-6) at 1 Massillon Washington (10-0)

14 Columbus St. Charles (5-5) at 3 Uniontown Green (7-3)

13 Massillon Perry (4-6) at 4 Uniontown Lake (7-3)

11 North Canton Hoover (4-5) at 6 Columbus St. Francis DeSales (5-5)

DIVISION III

Region 9

16 New Philadelphia (6-4) at 1 Youngstown Ursulina (10-0)

14 Alliance (6-4) at 3 Aurora (9-1)

13 Dover (6-4) at 4 Chagrin Falls Kenston (9-1)

DIVISION IV

Region 13

16 Canal Fulton Northwest (5-5) at 1 Canton South (10-0)

13 Peninsula Woodridge (5-5) at 4 Beloit West Branch (9-1)

Region 15

16 Carrollton (6-4) at 1 Steubenville (9-1)

13 Gnadenhutten Indian Valley (7-3) at 4 Circleville Logan Elm (9-1)

DIVISION V

Region 17

15 Brewster Fairless (4-6) at 2 Canfield South Range (9-1)

13 Wooster Triway (5-5) at 4 Cadiz Harrison Central (8-2)

10 Richmond Edison (7-3) at 7 West Lafayette Ridgewood (7-3)

9 Magnolia Sandy Valley (6-4) at 8 Cortland Lakeview (5-5)

DIVISION VI

Region 21

16 Columbiana (5-5) at 1 Kirtland (9-1)

13 Brookfield (5-5) at 4 Hanoverton United (9-1)

11 Columbiana Crestview (5-5) at 6 Andover Pymatuning Valley (7-3)

9 Middlefield Cardinal (6-4) at 8 Canton Central Catholic (6-4)

Region 23

16 Ironton Rock Hill (4-6) at 1 Sugarcreek Garaway (10-0)

14 Zoarville Tuscarawas Valley (4-6) at 3 Beverly Fort Frye (7-2)

11 Newcomerstown (6-4) at 6 Columbus Grandview Heights (7-3)

DIVISION VII

Region 25

16 Bowerston Conotton Valley (4-6) at 1 Dalton (8-1)

14 Lisbon David Anderson (7-3) at 3 Berlin Center Western Reserve (8-2)

12 Salineville Southern (8-2) at 5 Malvern (9-1)

For a full list of OHSAA playoff match ups, click here: OHSAA PLAYOFFS