Malvern’s Barrino, Sandy Valley’s Faiello headline 2022-23 All-IVC boys basketball picks

Share:

  • Daystar Malvern
  • slam dunk
  • Kishman's
  • Crowl Interiors in Malvern, Ohio
  • screenshot 2024 02 07 at 5.11.09 pm
  • screen shot 2023 10 25 at 4.28.31 pm
  • Daystar North Canton
  • lifecare rotator ad

Selections for the 2022-23 All-Inter-Valley Conference boys’ basketball team were released on Wednesday.

The picks, as voted on by IVC coaches, included a pair of sweeps in the conference’s top individual honors.

Malvern’s J’Allen Barrino was named the IVC North Player of the Year, while Garaway’s Alex Roden and Sandy Valley’s Dantae Faiello were named IVC South Co-Players of the Year. Dennis Tucci (Malvern) and Gary Offenberger (Sandy Valley) were named as Coaches of the Year in the North and South, respectively.

Barrino joined fellow junior Mitch Minor as one of two Hornets first-teamers and four overall all-conference picks for the IVC North champions. On the South side, Roden was joined by Pirates seniors Brady Roden, Drew Mullet (Second Team), and Logan Yoder (Honorable Mention), while Faiello was paired with Cardinals senior Jordan Wigfield (First Team), junior Nick Petro (Second Team), and sophomore Lukas Gilland.

Indian Valley managed the most All-IVC players among both divisions, with five players – Isaac Klaserner, Tyson Pryor (1st); Brayden Troyer, Reese Coulson (2nd); and Leo Wenger (H.M) – selected. Other top picks between the divisions were: Buckeye Trail senior Garret Burga; Conotton Valley senior Gaige Galigher; East Canton junior Caleb Shilling; Strasburg freshman Gage Moore; Tuscarawas Central Catholic senior Jordan Cherry; Hiland junior Sammy Detweiler; and Tusky Valley senior Silas Miller.

The following lists of All-IVC selections, in order of name, school, and grade level:

IVC NORTH, FIRST TEAM

Garret Burga, Buckeye Trail, Sr.

Gaige Galigher, Conotton Valley, Sr.

Caleb Shilling, East Canton, Jr.

J’Allen Barrino, Malvern, Jr.

Mitch Minor, Malvern, Jr.

Gage Moore, Strasburg, Fr.

Jordan Cherry, Tuscarawas Central Catholic, Sr.

IVC SOUTH, FIRST TEAM

Alex Roden, Garaway, Sr.

Sammy Detweiler, Hiland, Jr.

Isaac Klaserner, Indian Valley, Sr.

Tyson Pryor, Indian Valley, Jr.

Dantae Faiello, Sandy Valley, Jr.

Jordan Wigfield, Sandy Valley, Sr.

Silas Miller, Tuscarawas Valley, Sr.

IVC NORTH, SECOND TEAM

Isaac Beaver, Buckeye Trail, Sr.

Brooks Bower, Conotton Valley, So.

Jaedyn McLeod, East Canton, Jr.

Dylan Phillips, Malvern, Jr.

David Newkirk, Necomerstown, Sr.

Jake Ryan, Strasburg, Sr.

Kayden Crosier, Tuscarawas Central Catholic, Sr.

IVC SOUTH, SECOND TEAM

Brody Moreland, Claymont, Jr.

Drew Mullet, Garaway, Sr.

Brady Roden, Garaway, Sr.

Reese Coulson, Indian Valley, Sr.

Brayden Troyer, Indian Valley, Sr.

Kauelen Smith, Ridgewood, Sr.

Nick Petro, Sandy Valley, Jr.

John Leffler, Tuscarawas Valley, Jr.

IVC NORTH, HONORABLE MENTION

Koen Eagon, Buckeye Trail, Jr.

Damon Reardon, Conotton Valley, Sr.

Olly Schrader, East Canton, Jr.

Ja’Son Barrino, Malvern, Sr.

Javyn Lafferty, Newcomerstown, Fr.

Cole Hutchison, Strasburg, Sr.

Chase Ciekanski, Tuscarawas Central Catholic, Sr.

IVC SOUTH, HONORABLE MENTION

Dillon Watkins, Claymont, Jr.

Logan Yoder, Garaway, Sr.

Carsen Habeger, Sr., Hiland

Leo Wenger, Indian Valley, Sr.

Chris Matthews, Ridgewood, Fr.

Lukas Gilland, Sandy Valley, So.

Cole Clements, Tusky Valley, Jr.