HS Sports Tuesday: Hiland, Indian Valley, New Phila, Sandy Valley, Strasburg among Sectional opener winners

Share:

  • screen shot 2023 10 25 at 4.28.31 pm
  • Crowl Interiors in Malvern, Ohio
  • slam dunk
  • Kishman's
  • lifecare rotator ad
  • Daystar North Canton
  • Daystar Malvern
  • screenshot 2024 02 07 at 5.11.09 pm

Carter Vandall scored 21 points through three quarters of action as the New Philadelphia Quakers beat the Philo Electrics, 74-32, in Tuesday night’s Division II East Sectional semifinal.

Kayden Schoelles added 14 points for the top-ranked Quakers, who will advance to Saturday’s East Sectional final against John Glenn.

INDIAN VALLEY 52, MAYSVILLE 47

No. 5 Indian Valley won their Division II Sectional opener against No. 5 Maysville on Tuesday night.

Lucas Hagan, Isaac Klaserner, and Tyson Pryor each led the Braves with 12 points apiece, while Tanyon McComb pitched in eight points for the Braves.

For the Panthers, Hayden Jarrett scored a game-high 17 points followed by Alex Bobb and Wesley Armstead (13 points each).

The Braves will move on to Saturday’s East Sectional final against No. 4 Meadowbrook after the Colts topped 16th-seeded Cambridge, 47-44, on Tuesday.

WEST HOLMES 79, BEAVER 67

No. 11 West Holmes beat No. 10 Beaver in Tuesday night’s Division II East Sectional semifinal in East Liverpool.

The Knights will face No. 2 Tri-Valley in Saturday night’s Division II East Sectional final. The Scotties advanced to the final with a 58-41 Tuesday night win over #13 Indian Creek.

SANDY VALLEY 66, HARRISON CENTRAL 53

The 13th-seeded Sandy Valley Cardinals upset 3rd-seeded Harrison Central in the Division III East Sectional semifinals on Tuesday night.

Dantae Faeillo led the Cardinals with 18 points, along with six rebounds. Kaiden Mastri added 14 points and seven rebounds.

Sandy Valley will now play at No. 5 West Muskingum in Friday’s Division III East Sectional final at 7 p.m. The Tornadoes edged No. 10 Martins Ferry, 55-54, in their Tuesday night Sectional semifinal.

RIDGEWOOD 70, COSHOCTON 51

The Ridgewood Generals won their second straight tournament game with Tuesday night’s final over Coshocton in the Division III East Sectional semifinals.

No. 4 Ridgewood will face No. 6 Bellaire in Friday’s Division III East Sectional final in West Lafayette. Bellaire advanced with an 81-76 win over 7th-seeded Union Local on Tuesday night.

TUSCARAWAS VALLEY 72, BRIDGEPORT 10

No. 2 Tusky Valley stifled No. 18 Bridgeport’s offense in a Tuesday night blowout in the Division III East Sectional semifinals.

The Trojans (16-7) held the Bulldogs to single-digit scoring totals in three of the four game periods, as well as zero points in the third quarter.

Logan Stotzer led Tusky at 15 points and five rebounds, while Kolton Kohler scored 10 points and Silas Miller scored nine points.

Colin Jackson led Bridgeport with five points.

The Trojans will host 8th-seeded Morgan in Friday’s Division III East Sectional finals. Morgan won their Tuesday night East semifinal game against No. 12 Fort Frye, 70-53.

GARAWAY 60, NEWCOMERSTOWN 7

The top-seeded Garaway Pirates dispatched 16th-seeded Newcomerstown in Tuesday’s Division III East Sectional semifinal opener.

The Pirates will face IVC counterpart Buckeye Trail in Friday night’s East Sectional final (7 p.m., Garaway High School).

BUCKEYE TRAIL 64, BUCKEYE LOCAL 46

No. 11 Buckeye Trail won their opening tournament game against No. 14 Buckeye Local in Tuesday’s Division III East Sectional semifinal.

Garrett Burga scored 13 first-half points for the Warriors (17 total), while Franko Rome scored 23 of his game-high 26 points in the second half.

The Warriors will play in Sugarcreek on Friday night against No. 1 Garaway in the East Sectional finals.

STRASBURG 56, CONOTTON VALLEY 32

Andrew Harvey hit a school-record seven 3-pointers for a game-high 23 points, as Strasburg eliminated Conotton Valley in Tuesday’s Division IV East Sectional semifinal opener.

Twitter: Strasburg Tigers

The 6th-seeded Tigers will try and avenge a pair of early-season losses to Malvern in Saturday’s Division IV East Sectional final at Malvern.

HILAND 61, BEALLSVILLE 10

The 2nd-seeded Hiland Hawks took care of 15th-ranked Beallsville in Tuesday’s Division IV East Sectional semifinal opener in Berlin.

Twitter: Hiland Hawks

Hiland will advance to take on IVC rival Tuscarawas Central Catholic in the East Sectional finals on Friday (7 p.m.).

TUSCARAWAS CENTRAL CATHOLIC 60, ZANESVILLE BISHOP ROSECRANS 43

Tuscarawas Central Catholic won their opening Division IV East Sectional semifinal game against Bishop Rosecrans on Tuesday night.

Twitter: TCC Basketball

The 8th-seeded Saints will travel to Berlin to play No. 2 Hiland in Friday night’s East Sectional final.

JOHN GLENN 56, CLAYMONT 43

John Glenn ended Claymont’s season on Tuesday in an East Sectional semifinal affair.

The 7th-seeded Muskies will play at New Philadelphia for the Division II East Sectional title on Saturday, Feb. 26 at 7 p.m.

EAST LIVERPOOL 56, CARROLLTON 55

3rd-seeded East Liverpool narrowly dodged an upset by 15th-ranked Carrollton on Tuesday night in the Division II East Sectional semifinals.

Liverpool will move on to play No. 6 St. Clairsville on Saturday in the East Sectional finals. The Red Devils also survived their Tuesday playoff opener with a 73-69 overtime victory over River View.

GIRLS BASKETBALL

DISTRICT SEMIFINALS

CANTON GLENOAK 46, NEW PHILADELPHIA 30

New Philadelphia’s girls’ basketball team saw its season come to an end in a Tuesday loss to Canton GlenOak in the Division II Massillon District semifinals at Perry.

Ajia Schreffler led the 8th-seeded Quakers with 14 points.

New Phila led at halftime, 16-13, before ending their season at 17-5.

No. 2 GlenOak will play No. 5 Massillon Jackson in Friday’s District final at Perry Gymnasium.

BOWLING

CONOTTON VALLEY 2385, SANDY VALLEY 1816 (BOYS)

CONOTTON VALLEY 2280, SANDY VALLEY 1828 (GIRLS)

Conotton Valley’s boys and girls bowling teams swept their respective matches versus Sandy Valley on Tuesday at Atwood Lanes.

The Rocket boys were led by Robert Myer’s 443 total (230-213), while Bobby Brennan (440, 182-258) and Nolan Caldwell (406, 230-176) were among Conotton’s top scorers.

Russell Hummel led Sandy with a 365 (169-196).

In the girls’ match, Conotton’s Mylie Galigher bowled a 389 total (186-203), followed by scores from Daphne Stuber (366, 157-209), Makenzie Willoughby (361, 160-201), Katie Schaar (338, 166-172), and Chloe Black (319, 172-147).

The Cardinal girls were led by Miah Delaney, who rolled a 488 (244-244).