The Inter-Valley Conference released its all-conference selections for the 2021 high school football season.

Garaway boasted both the IVC South Player and Coach of the Year, in junior Jarrett Wallick and head coach Jason Wallick. The Pirates went 10-0 for the regular season and won the South with a 19-14 Week 10 win over then-undefeated Ridgewood.

The IVC North had two Players of the Year: seniors Chase Vacco (East Canton) and Noah Ball (Malvern).

Malvern head coach Matt Chiurco earned the North's Coach of the Year honors for taking the Hornets to an 8-2 record (5-0 in IVC North).

Malvern and Garaway led all IVC schools with six first-team selections apiece (ten overall), while Buckeye Trail, East Canton, Indian Valley, and Ridgewood each had five first-teamers.

The following lists the all-conference selections for the IVC North and South Divisions:

IVC NORTH FIRST TEAM

Dakota MillikenBuckeye TrailSr
Nick NeuhartBuckeye TrailJr
Franko RomeBuckeye TrailSr
Shane SmithBuckeye TrailSr
Aiden SnodgrassBuckeye TrailSr
Jake McCulloughEast CantonJr
Grayden ClarkEast CantonSr
Austin JonesEast CantonSr
Chase VaccoEast CantonSr
Branson WolfEast CantonSr
Noah BallMalvernSr
Sam FosterMalvernSr
Tristan PhillipsMalvernSr
Johnny WalkerMalvernSr
Xavier WatsonMalvernJr
Bryson WhiteMalvernSr
Corbin EbersbachNewcomerstownSr
Gatlin FishNewcomerstownSr
Trenton NewkirkNewcomerstownSr
Lucas LindsayStrasburgSr
Matt CoxStrasburgSo
James BrooksTuscarawas Central CatholicSr
Jordan CherryTuscarawas Central CatholicJr
Gavin DouglassTuscarawas Central CatholicSo
Thayne MahaffeyTuscarawas Central CatholicJr

IVC SOUTH, FIRST TEAM

Mac McCluskeyClaymontJr
Mason MehokClaymontSr
Brody RauchClaymontSr
Brayden AdamsGarawaySr
Ethan MillerGarawayJr
Sam PageGarawaySr
Brady RodenGarawayJr
Jarett WallickGarawayJr
Logan YoderGarawayJr
Kale KochmanIndian ValleyJr
Cole LancasterIndian ValleySr
Trevor MyersIndian ValleySr
Kolton ThomasIndian ValleySo
Samuel ZurcherIndian ValleyJr
Kadin BradfordRidgewoodSr
Xavier LamneckRidgewoodSr
Kigenn MillenderRidgewoodSr
Dalton PattersonRidgewoodSr
Gabe TingleRidgewoodSr
Kanyon McCortSandy ValleySr
Wyatt MoyerSandy ValleySr
Ben PetroSandy ValleySr
Mason TucciSandy ValleySr
Drew CongdonTusky ValleyJr
Beau WolfTusky ValleyJr

IVC NORTH, SECOND TEAM

Donovan Geiger                                            Buckeye Trail                                 So

Landon Koch                                                 Buckeye Trail                                Jr

Charlie Parry                                                 Buckeye Trail                                 So

Alexander Campbell                                      East Canton                                  Jr

Toby Schrader                                              East Canton                                  Jr

Mario Snellenberger                                      East Canton                                  Sr

Kaden Grinder                                              Malvern                                         Sr

Trevor Slider                                                 Malvern                                         Sr

K. J. Thomas                                                Malvern                                         Sr

David Newkirk                                               Newcomerstown                           Jr

Bunk Millender                                              Newcomerstown                            Fr

Brandon Weber                                             Newcomerstown                           Jr

Derek Rissler                                                Strasburg                                       So

Kaden Smith                                                 Strasburg                                      Jr

Jacob Ross                                                   Strasburg                                      Sr

Zane Douglass                                               Tuscarawas Central Catholic        Sr

Jacob Renicker                                              Tuscarawas Central Catholic        Sr

Hunter Sabin                                                  Tuscarawas Central Catholic        Sr

IVC SOUTH, SECOND TEAM

Greg Bradshaw                              Claymont                                       Sr

Cole McCabe                                 Claymont                                       Jr

Cooper Nalley                                Claymont                                       Sr

Alexander Roden                           Garaway                                        Jr

Ty Winters                                      Garaway                                        Jr

JD Young                                       Garaway                                        Sr

Gavin Henry                                   Indian Valley                                  Jr

Remmington Myers                        Indian Valley                                  Jr

Joe Reynolds                                 Indian Valley                                 Sr

Kolby Masloski                                Ridgewood                                    Sr

Alex Stroup                                     Ridgewood                                    Sr

Zander Stroup                                Ridgewood                                    Sr

Chad Davis                                     Sandy Valley                                  So

Jared Drobney                                Sandy Valley                                 Sr

Andrew Neary                                Sandy Valley                                  So

Cole Clements                                Tusky Valley                                   So

Brad Lab                                        Tusky Valley                                  Jr

Logan Postlewait                            Tusky Valley                                  Jr

IVC NORTH, HONORABLE MENTION

Buckeye Trail: Brady Hastings, So

East Canton: Nathan Cilona, Sr

Malvern: Will Steinberg, Sr

Newcomerstown: Spencer Ebersbach, Fr

Strasburg: Drake Reifenschneider, So

TCC: Casey Green, So

IVC SOUTH, HONORABLE MENTION

Claymont: Luke Porco, Sr

Garaway: Payton Keller, So

Indian Valley: Caleb Wells, Sr

Ridgewood: Kauelen Smith, Jr

Sandy Valley: Troy Snyder, Soph

Tusky Valley: Ben Brideweser, Jr